• Aktuality
 • O nás
 • Články
 • Terminář
 • Táborové fotogalerie
 • Tábory
 • Kontakty
 • Odkazy
 • Články
  Autor: Rogi
  Dne: 17.09.2019
  Oddílový rok jsme rozjeli na zahajovacích schůzkách ve třetím zářijovém týdnu a o přilehlém víkendu jsme se pak sešli s dalšími vedoucími a instruktory z jiných oddílů na Setkání pionýrských pracovníků na táborové základně YMCA ve Veverské Bítýšce. Kromě dílen a seminářů, které probíhají v sobotu se zde hlavně probírají zážitky z táborů a z prázdnin, a také vyměňují zkušenosti. Toto vše letos absolvovalo hned devět našich členů.
  Po pátečním příjezdu, ubytování a večeři proběhl již 108. Sněm náčelníků SPTO. Po organizačních věcech byla velkým tématem samozřejmě pravidla podzimní soutěže ZL SPTO – Lakrosu. Ladily se zde nejen detaily, ale i zásadní otázky hry. Rovněž se zhodnotily proběhlé akce z minulého roku a plánovaly ty nadcházející (PTOB, Seton, RESET, Deskovky…). Na závěr jsme se konečně dočkali představení Sborníčku za roky 2010 - 2015. Vymodlenou publikaci si zde zástupci oddílů mohli hned přebrat. S velkým zájmem v ní pak hned listovali a zjišťovali historické souvislosti. Poté už následovala volná zábava do brzkých ranních hodin a pátek třináctého rozhodně nikoho nerozhodil.
  Stejně tak jako v pátek, tak i v neděli, bylo úplně nádherné počasí, které dovolilo, aby se většina z připravených dílen mohla odehrávat venku. Hned ráno se tak mohli někteří proběhnout u lakrosu, kde se včera přijatá pravidla testovala v reálu nebo si v klidu u stolu z odpadových materiálů (PET lahve, tetrapacky) vyrobit pouzdro nebo krásně zdobenou peněženku. Další pohybová dílna představila hry pro malé i velké, kde podstatná část byla věnována psychomotorickému padáku, ale také i jiným společným zajímavým aktivitám. Souběžně si jiní vedoucí vyměňovali poznatky, jak uspořádat akci pro starší děti a instruktory a domlouvali, co by mohlo být přínosné pro celé Sdružení PTO, případně pro celou JmKOP.
  Po obědě následovaly další bloky, kde bylo třeba možné vniknout do tajů rolových her (LARP), techniky poradního kruhu (Council), vyrobit si boty barefoot, zdokonalit se v řešení dětských konfliktů nebo zpětné vazby a reflexe. Při ukončení těchto programů už se začalo pomalu stmívat a to byl signál k večeři. Její příprava probíhá tradičně grilováním a nejinak tomu bylo tentokráte. Osvědčený tým Gastrochef se této role zhostil jako i na jiných akcích pro děti. Vybrat si tak z různých druhů masa, tortill nebo dalších zeleninových specialit byl někdy i problém. Všeho ale bylo dost a hlavně bylo vše výborné. Tento večer přišla na řadu také noční hra, kytara a zpívání.
  V neděli pak bylo potřeba vše umýt, uklidit chatky, kuchyň i společenské místnosti a sbalit všechny párty stany a dovezené věci z Kraje. Minimálně do jedenácti hodin bylo pořád co dělat. Celý víkend se moc povedl a snad všichni odjeli nabití energií, zážitky i zkušenostmi, které zúročí při pravidelné celoroční práci s dětmi.