• Aktuality
 • O nás
 • Články
 • Terminář
 • Skupinové fotogalerie
 • Táborové fotogalerie
 • Tábory
 • Kontakty
 • Odkazy
 • Přihlášky na tábor
 • Články
  Autor: Rogi
  Dne: 20.10.2020
  Přes sedmdesát vedoucích a instruktorů z Jihomoravského Pionýra se v polovině září, již za zvýšených hygienických opatření, sjelo na táborovou základnu YMCA do Veverské Bítýšky na Setkání pionýrských pracovníků. A je to až k nevíře, že z našeho oddílu se této tradiční akce plné zajímavých dílen a seminářů, ale také dobrého jídla a přátelských posezení, zúčastnilo jedenáct lidí. Troufneme si říct, bylo to nejvíce ze všech.
  Páteční večer byl na programu Sněm SPTO. Tento byl v pořadí již sto dvanáctý a zajímavostí je, že ten vůbec první se v novodobé historii sdružení konal skoro na den přesně před třiceti lety. Hodnotit činnost zpětně před prázdninami vlastně moc nebylo proč, protože se kvůli vládním omezením neuskutečnil ani Setonův závod, ani RESET, jehož součástí měl být Sraz PTO, a hovořilo se tak především o akcích plánovaných. Konkrétně se hodně probírala blížící se šifrovací soutěž Za psem (podmínky), dále soutěž v Deskovkách, kde si bylo potřeba ujasnit kategorie a dané hry v nich. Také se potvrdil termín Vlečky. U ní se velmi diskutovalo o identitě akce, zda vůbec má smysl její propagace, když pomalu splývá s platformou Ukliďme Česko a zda se na ní chtějí oddíly v přírodě potkávat nebo si chtějí raději uklízet spíše „na svém písečku“ v místě svého působiště a předvést se tak před zastupiteli svých městských částí. Poslední soutěžní akcí v aktuálním školním roce má být potom Setonův závod, který je de facto od loňska již připraven. Rozhodlo se též o zorganizování Ringobalu na podzim 2022 a Dračí smyčky v zimě roku 2023. Lorien pak nabízí po letech znovu uspořádání legendární Zabíjené. Ke konci jednání zazněly informace o Sborníčku SPTO, o mimořádných událostech v průběhu letní činnosti, o vzdělávání v JmKOP, o Parlamentu JmKRP, o Pionýrské apatyce – Malé obsahové konferenci Pionýra, o Startovacím balíčku pro nově příchozí dětské členy, a také byli představeni noví náčelníci dvou oddílů. V úplném závěru pak byli oceněni za dlouholetou práci ve prospěch celého našeho spolku na různých organizačních úrovních Michal Horký, Lubošek, Filozof a Hanči.
  Sobota patřila tradičně dílnám a workshopům. Každý si mohl vybrat, co ho zajímá, zda to jsou diskuse o tom, jak uvádět hry, jak vést poradu nebo o filozofii výchovy v Pionýru a jak fungují naše oddíly. Neobvyklou a velmi lákavou dílnou byla určitě ta, kde se vyráběly dřevěné lžičky. Některé, vážně povedené, výsledky práce s různými dřevy, lze obdivovat ve fotogalerii u článku. Neméně zajímavé byly též workshopy Ošetření a hygiena hlasu, Play fight i Příroda na talíři.
  V nabitém dni zbyla i chvíle na vynikající večeři, kterou obstaral grilováním různých masitých i zeleninových pokrmů tým Gastrochefu. Nechyběla samozřejmě ani zlatá tečka v podobě moučníku.
  Den poté završil Pub-quiz, kde se všichni dozvěděli spoustu pozoruhodných informací a též se náramně pobavili. Tým poskládaný z phoenixáckých vedoucích získal s opravdu malou ztrátou na vítěze třetí místo. Do ranních hodin pak bylo možné posedět u kytary a zazpívat bezpočet táborových i těch modernějších písní a popovídat si s ostatními oddíláky a instruktory, jak proběhly tábory a co chystají v začínajícím školním roce pro svoje děti.
  V neděli se vlastně jen uklízelo a postupně z táborové základny, kde někteří spali v chatkách a ti odvážnější ještě ve stanech, odjíždělo. A ač si říkáme táborníci, tak většina tu už byla auty a určitě stojí za to pochválit ty, kteří si vše donesli v batohu na zádech.
  Víkend se i díky nádhernému počasí vyvedl a snad všichni načerpali elán do dalšího roku práce s dětmi. Panují však obavy, aby již leckde rozjetou činnost opět nepřerušila mírně sílící nákaza onemocněním COVID-19.