Vlečka 6.4.2019

Datum vložení: 08.04.2019 Autor: Rogi

Přejít do fotogalerie Po dvou letech se v našem kalendáři opět objevila akce Vlečka, která letos byla součástí projektu Ukliďme svět – Ukliďme Česko, do něhož jsme se zapojili s ostatními oddíly z SPTO. Tentokráte jsme ale nečistili Moravský Kras, ale pomáhali v městských částech, kde působíme. Konkrétně my jsme se po domluvě s ÚMČ Brno – Královo Pole vydali na Planýrku.
Sraz jsme měli v devět hodin u klubovny a na místo určení jsme se vydali pěšky. Naštěstí právě přestalo pršet, a tak jsme už ani nemuseli vytahovat pláštěnky. Možná ale toto počasí odradilo pár účastníků z našich řad. Celkově nás totiž bylo jen pět vedoucích a osmnáct dětí.
Aby cesta nebyla jen takové obyčejné chození, zpestřili jsme si ji poznávací exkurzí po některých našich bývalých královopolských klubovnách. Ne že bychom chodili dovnitř (někde by to už ani nešlo), ale podívali jsme se alespoň na místa, kam děti chodily před deseti i dvaceti lety. První zastávka byla na „Metodějce“, kde už stojí úplně nový dům, druhá pak před ZŠ Košinova a poslední fotku jsme udělali před novou hasičkou dobrovolných hasičů. Zavzpomínali především vedoucí, ale třeba i děti si uvědomily, že to oddíl v minulosti se scházením se neměl tak jednoduché, jako dnes.
Od hasičky jsme se přes most pro pěší dostali na druhou stranu výpadovky na Svitavy a po chodníčku mezi ní a železniční teplárenskou vlečkou došli takovou neutěšenou oblastí až ke kruhovému objezdu nedaleko hotelu Noem Arch. Zde jsme si stanovili na desátou hodinu počátek našeho úklidu.
Podle původního plánu jsme chtěli projít prostor od NC k botanické zahradě a vysbírat všechen nepořádek, na který narazíme, ale bylo toho tolik, že po čtyřech hodinách intenzivní práce jsme neobsáhli ani pětinu tohoto území. Na volných travnatých plochách bylo odpadu o poznání méně, než v pásech a ostrůvcích keřů. Do nich se bylo navíc obtížné dostat. Toto jsme většinou nechali na menších dětech. Samozřejmě jsme při tom nesměli zapomenout na ochranné pracovní rukavice, které jsme obdrželi od organizátorů.
A co jsme nacházeli nejvíce? Samozřejmě plastové lahve, plechovky od piva a obaly od potravin a cigaret. Měli jsme i jeden závažnější případ s injekční stříkačkou, která byla naštěstí dostatečně zajištěná. „Vyčistili“ jsme také dvě opuštěná bezdomovecká doupata. Našli jsme i tři pneumatiky, které byly hlavním tématem letošní kampaně. Pravděpodobně nejzajímavější kořist byly dva nákupní vozíky. Člověk se až diví, na jaké místo ho někdo může „odložit“.
Kolem poledne jsme vyhlásili obědovou pauzu. Roztáhli jsme ještě nenaplněné odpadové pytle, posedali si do svahu s výhledem na město a vytáhli svačinky. Sluníčko začalo svítit intenzivněji a nám se pak vůbec nechtělo zvedat a dát se do další práce. Chvilkovou krizi jsme ale překonali a k výchozímu místu snesli celkem šestnáct plných pytlů a na další hromadu nakupili plno kovového a dalšího odpadu, který byl tak objemný, že se do nich nevešel. Vše jsme odhadli asi tak na 400 kg.
Během akce všem těžkly nohy nejen únavou, ale také blátem, které se nám nabalovalo na boty. Po ukončení sběru jsme si je museli dlouze a důkladně očišťovat. Pro další očistu jsme využili i nedalekého nákupního centra, od kterého jsme se pak už za odměnu vydali do arboreta, které o tomto víkendu lákalo na program „Jaro v zahradě“. Areál jsme si prošli celý a mohli obdivovat plno rozkvetlých rostlin. Dominovaly koberce rozkvetlých mochniček nebo hlaváčků jarních. Každý si našel něco, pro děti však byla největší atrakce u jezírek, kde se proháněli kapříci Koi a potravu lovil pár kachen divokých.
V úplném závěru jsme ještě odlovili jednu kešku a s přestupem na Halasově náměstí jsme autobusem dojeli zpět ke klubovně. Akce se určitě zdařila, počasí nakonec přálo, jen škoda, že nás nebylo více. Ale i tak snad můžeme mít dobrý pocit, že jsme pomohli přírodě a také naší královopolské městské části. Uvidíme, kam nás to za dva roky zavane, jestli opět do města nebo se vrátíme více do přírody.
Stránky Pionýru České republiky
Pionýrské tábornické oddíly v Brně
Stránky Pionýrských oddílů
Centrul volného času Lužánky
Opravdu dobrý tábor
Stránky Jihomoravského kraje
Stránky Statutárního města Brna
Počet návštěv na našich stránkách:2657852
Pionýr, z. s. - 7. pionýrská skupina Borač, Srbská 15a, Brno 612 00
Přihlásit se  |  Zaregistrovat se