Návštěva Ústavu chemie a biochemie Mendelovy univerzity 5.10.2018

Datum vložení: 26.03.2019 Autor: Martin Očenáš

Přejít do fotogalerie Když jsme v minulém školním roce vstupovali do sbírkové akce Český den proti rakovině, tak jsme vůbec netušili, kolik naše děti s vedoucími mohou vybrat peněz na boj proti rakovině. Ale jak už víme, tak se nám v květnu velmi dařilo a částka přesáhla neuvěřitelných 90 000 korun. Za tuto naši aktivitu jsme byli i odměněni tím, že nám byla pionýrským ústředím nabídnuta prohlídka Ústavu chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně. Tuto nabídku jsme samozřejmě neváhali využít, a tak jsme se v prvním pátečním říjnovém odpoledni sešli v počtu sedmi dětí, tří vedoucích a Jakuba Kořínka za Ústředí Pionýra před areálem školy.
Na Ústav jsme dorazili již brzy odpoledne na druhou hodinu a byli jsme usazeni do učebny, kde jsme vyslechli stručnou přednášku o tom, čemu se zde vůbec věnují a co tu zkoumají. Tato instituce totiž nebyla pro naši návštěvu vybrána jen tak náhodou. Sem totiž plyne část peněz, a možná právě ta naše, ze sbírky Květinového dne. Jednou z činností je zde výzkum léčby rakoviny pomocí nanočástic. Jak se ukazuje, tak by tyto nanočástice mohly v budoucnu zvládnout rakovinu léčit efektivněji, a také méně destruktivně, než klasická chemoterapie.
Po krátkém úvodu jsme se rozdělili na dvě skupiny a s doprovodem místních odborníků vyrazili na prohlídku budovy. Viděli jsme spoustu zajímavých věcí, jako třeba elektronový mikroskop a spektrometr za několik miliónů korun, nádoby na „vaření“ nanočástic, něco jako foťák, který dokáže zjistit pozici nádoru v těle a mnoho dalšího technického vybavení. Mezi zážitky naší prohlídky musíme zařadit i setkání s pokusnými bílými myškami, s 3D tiskárnou, která zrovna tiskla modely virů jako suvenýry pro návštěvníky navazující Noci vědců, a také s průhledným laboratorním boxem sloužícím k bezpečné manipulaci s toxickými látkami. Uvnitř něj se totiž pracovalo s „vestavěnými“ gumovými rukavicemi, které si navléci nebylo až zas tak jednoduché, jak se dětem na první pohled zdálo. Přímo do rukou jsme si pak mohli vzít zkoumané staré pravé lidské kosti.
Byla to zajímavá prohlídka, kde jsme viděli jak se plánuje bojovat proti rakovině v nadcházejících letech či desetiletích. Také bylo dobré na vlastní oči vidět, kam putují peníze, které vybíráme. Takže přejeme pánům vědcům hodně zdaru a další úspěchy v boji s rakovinou. I my se budeme na dalších Květinových dnech určitě snažit.
Stránky Pionýru České republiky
Pionýrské tábornické oddíly v Brně
Stránky Pionýrských oddílů
Centrul volného času Lužánky
Opravdu dobrý tábor
Stránky Jihomoravského kraje
Stránky Statutárního města Brna
Počet návštěv na našich stránkách:2613245
Pionýr, z. s. - 7. pionýrská skupina Borač, Srbská 15a, Brno 612 00
Přihlásit se  |  Zaregistrovat se