Květinový den 16.5.2018

Datum vložení: 25.05.2018 Autor: Martin Očenáš

Přejít do fotogalerie Když přišla nabídka zapojit se po roce znovu do tradiční sbírkové akce - Českého dne proti rakovině, přezdívaného Květinový den, neváhali jsme ani chvilku. Po loňských dobrých zkušenostech jsme oslovili opět děti z družin Ferax a Ardor a zejména jejich rodiče. Snad nikde nebyl ani náznak toho, že by byl problém děti omluvit nebo že by neměly dorazit ihned, jak si splní svoje školní povinnosti.
Stejně jako ostatní dobrovolníci jsme se tedy objevili v ulicích města Brna a ve žlutých tričkách jsme za 20 Kč prodávali kytičky měsíčku lékařského, opatřené barevnou stužkou. Všechny, kdo si kytičku koupili jsme přitom informovali, na co výtěžek půjde. To, že je to vždy na prevenci a boj proti rakovině je jasné z mediálních kampaní, ať již v rozhlase, televizi, na internetu nebo z letáků. Konkrétně letos byla však akce zaměřena na rakovinu tlustého střeva a konečníku.
K pěti vedoucím (a zde je potřeba říci, že to všechno byli mladí mužové) se přidalo hned třináct našich dětí. Ranní směna nám začala opravdu velmi brzy. První skupinka z klubovny vyrazila již v šest hodin, ostatní pak kolem sedmé. Dopoledne jsme měli celkem pět skupinek, které zaujaly pozice především po Králově Poli, některé pak i blíže středu města.
Letos šel prodej kytiček velmi dobře, lidé si je v drtivé většině kupovali rádi. Setkali jsme se samozřejmě i s odmítavými postoji (ty byly naštěstí jen ojedinělé), ale i s tím, že někdo slyšel o akci úplně poprvé. Tyto kolemjdoucí jsme trpělivě se vším obeznámili a na konci naší přednášky se stalo málo kdy, že by nepřispěli. Tradiční podporovatelé se už ani na nic neptali a hned strkali peníze do otvoru sběrného vaku a odcházeli spokojeni s kytičkou na klopě.
My jsme byli rádi za každého člověka, který si kytičku koupil. Příjemným bylo to, když mnohým nevadilo vložit i vyšší částku než oněch dvacet korun za jeden měsíček. Nejvíce nás však, jako vždy, těšili lidé, kteří šli přímo za námi a už z dálky na nás mávali, ať jim neutečeme.
Po obědě začaly některým pomalu docházet síly i kytičky anebo se museli chystat na oddílovou schůzku družiny Flagro, a tak část našich skupinek prodej ukončila. Jeden sběrný tým naopak vyrazil až odpoledne na další „směnu“. Nedostatek „materiálu“ jsme vyřešili přebráním cca tisíce kytiček od spřátelených oddílů 32. PTO Severky a 6. PTO Nibowaky.
Ti nejvytrvalejší vydrželi prodávat až do půl sedmé večer. A i v této době jsme stále naráželi na lidi, kteří prý celý den hledali nějaké „kytičkáře“ a nemohli je najít a uspěli až u nás.
Jakmile zakončily prodej i ty poslední skupinky, tak jsme začali orientačně počítat, kolik by to naše letošní snažení mohlo Lize proti rakovině Praha vynést. Věděli jsme, že jsme prodali kolem třech a půl tisíce kytiček a kdyby za každou mělo být jenom dvacet peněz, tak by to bylo sedmdesát tisíc. Zároveň nám ale bylo jasné, že částka bude určitě vyšší. Kolik to bude jsme si museli počkat, až nám to na poště spočítají.
Martin, co by garant akce, se to dozvěděl v pátek a v sobotu na Srazu PTO to pověděl i všem ostatním přítomným. Takže, celkem jsme prodali 3449 kytiček a přispěli jsme tak na boj proti rakovině neuvěřitelnou částkou 91 127 Kč. Tolik jsme ještě v minulosti nikdy neměli. Za tento velký úspěch vděčíme všem dětem i vedoucím, co se zapojili a snad tyto peníze pomohou co nejvíce lidem rakovinu porazit. Zároveň doufáme, že pro děti to nebyl jen volný den od školy, a chápou, že pomáhají dobré věci a že to, co dělají nyní pro své prarodiče a rodiče se jim v budoucnu též vrátí.

A teď trochu čísel:

Původně obdržených kytiček 3 300 ks
Prodané kytičky 3 449 ks
Vybraná částka 91 127,00 Kč
Průměrná částka za jednu kytičku 26,42 Kč
průměr prodaných kytiček na osobu 191,61 ks
průměr vybraných peněz na osobu 5 062,61 Kč
Nejlepší sběrné místo – Husitská 34 222,00 Kč

Kůža, Sára, Rico 14 682,00 Kč
Kobra, Terka P., Kost, Čipi 12 583,00 Kč
Ála, Vokoun 4 820,00 Kč
Lukáš, Terka B., Vojta 14 995,00 Kč
Martin, Potkan, Kika B., Kost 9 825,00 Kč
Petr, Majda, Katy (1) 16 103,00 Kč
Petr, Majda, Katy, Terka B., Vojta (2) 12 225,00 Kč
Petr, Majda, Katy, Terka B., Vojta (3) 5 894,00 Kč
Stránky Pionýru České republiky
Pionýrské tábornické oddíly v Brně
Stránky Pionýrských oddílů
Centrul volného času Lužánky
Opravdu dobrý tábor
Stránky Jihomoravského kraje
Stránky Statutárního města Brna
Počet návštěv na našich stránkách:2498962
Pionýr, z. s. - 7. pionýrská skupina Borač, Srbská 15a, Brno 612 00
Přihlásit se  |  Zaregistrovat se